יוצרים עבורכם עולם חדש
 לאיכות חיים טובה יותר
עולם חדש
הבית שלכם אצלנו במרכז
אלוהים נמצא בפרטים הקטנים
Previous Next Play Pause

לקחי המלחמות במדינתנו, הרגישות הביטחונית באזורינו. כלומר, חשש לפגיעת טילים בעימות הבא אשר מאיימים על כל תושבי ישראל. 

בנוסף. העובדה שמיקומה של ישראל לאורך השבר הסורי אפריקאי שם אותה ברמת סיכון גבוהה להתרחשות רעידות אדמה עוצמתיות בשטחה, העלולות לגרום נזק רב למבנים ואף להוביל לקריסתם-   המחישה לאזרחים רבים את נחיצותו וחשיבותו של הממ"ד – מרחב מוגן דירתי.  

מבחינה הנדסית ניתן להוסיף ממ"ד לכל בניין,  גם כאלו שנבנו לפני עשרות שנים, הבעיות שעלולות להתעורר הן: חוסר מקום פיזי להוספת הממ"ד, בעיה בקבלת הסכמה מהשכנים, או קבלת היתרים מוועדות התכנון.

החל משנת 1991, מחייב החוק להוסיף מרחב מוגן לכל מבנה חדש המוקם. לנוכח חשיבות הממ"ד, ועל מנת ליתן תמריץ, פעל המחוקק וביצע מספר תיקונים בחוק, שמטרתם להקל התנאים וליתן תמריצים לבניית מרחבים מוגנים דירתיים, מקום בו הם אינם קיימים (אף אם בבניין עצמו ישנו מקלט משותף).

הגדלת שטח דירה קיימת כרוכה בד"כ בהליך ארוך של תוכניות, פרסום הבקשה, בירוקרטיה בקבלת אישורים ותשלום מיסים. את תהליך זה ניתן לצמצם באמצעות הוספת ממ"ד כחדר מגורים. בעקבות הקלות שחוקקו להוספת ממ"ד לדירת מגורים קיימת. לאחר מלחמת לבנון השנייה והמלחמה בעזה, נקבעה תקנה ל"הליך מזורז " להוצאת היתר לתוספת ממ"ד .

הגדלת שטח המינימום לממ"ד כדי שיתאים לשמש כחדר מגורים- ביוני 2006 תוקנו תקנות ההתגוננות האזרחית, לפיהן הוגדל שטח המינימום לממ"ד מ- 7 מ"ר ל-9 מ"ר נטו (עד 12.5 מ"ר ברוטו ) למעט במקרים מיוחדים שבהם התנאים ההנדסיים של הדירה לא מאפשר את הגודל האמור וזאת על מנת שהממ"ד ישמש כחדר למגורים.

בשנת 2010 הוגדרו הקריטריונים המעודכנים לממ"ד תקני, אשר יכול לספק את צרכיה של משפחה בת 6 נפשות במקרה חירום: עליו להיות גדול מ-9 מ"ר נטו, גובהו צריך לנוע בין 2.5-2.8 מטרים ורוחבו צריך להיות 1.60 מטרים לפחות. כדי שיספק הגנה ראויה מפני פגיעות ישירות, על קירות הממ"ד החיצוניים להיות יצוקים מבטון מזויין בעובי של 25 ס"מ לפחות. דלת הכניסה והחלון צריכים להיות אטומים לחדירת אוויר מזוהם וחומרי אב"כ, ומיועדים לעמוד בפני הדף. ובהמשך חייבו הרשויות להוסיף מערכת סינון אוויר לכל ממ"ד.

את בניית הממ"ד ניתן לבצע באופן עצמאי או דרך יזם – במסגרת תמ"א 38. במידה ומגבלות תכנוניות והנדסיות אינן מאפשרות הוספת ממ"ד שעומד במידות המינימום, ניתן להוסיף ממ"ד בעל שטח קטן יותר, כל עוד שהוא מספק פתרון למיגון.

בניית ממ"ד באופן עצמאי :

עלויות  הוספת ממ"ד באופן עצמאי משתנות בהתאם לגודל הממ"ד, לסוג הדלתות והחלונות המותקנים בו, למערכת סינון האויר ולפרמטרים אחרים, ונאמדת בעשרות אלפי שקלים.

בניית ממ"ד מחייבת יציקת קירות ויסודות בטון מהתקרה ועד הקרקע –  כך שדיירי הקומות העליונות תלויים בנכונותם של דיירי הקומה הראשונה לתת את הסכמתם להקמת ממ"ד, וכן בהסכמה של רוב בעלי הדירות בבניין.

דייר המעוניין לבנות ממ"ד באופן עצמאי נדרש לפנות ביוזמתו אל הוועדה המקומית לתכנון ובניה עם תיק מידע, הכולל מפה טופוגרפית עדכנית, זכויות הבניה בנכס, טופס בקשה למידע ואגרה משולמת. לאחר שאושרה הבקשה נדרש הדייר לשכור את שירותיו של אדריכל רשוי, מהנדס בנין ואנשי מקצוע נוספים שיבצעו את בניית הממ"ד. זהו תהליך ארוך ומסורבל הדורש סבלנות ותשומת לב לפרטים הקטנים ביותר. למעשה, לצורך הוספת ממ"ד באופן פרטי, נאלץ המבקש "להיכנס לנעליו" של קבלן, מבלי להכיר את סבך הביורוקרטיה ואת המשוכות העומדות בינו ובין התוצאה המיוחלת – ממ"ד.

בניית הממ"ד תתאפשר מחוץ לקווי הבניין- ביולי 2007 תוקנו תקנות הקובעות כי הקמת תוספת של ממ"ד תתאפשר גם מחוץ לקווי הבניין הקבועים בתב"ע אפילו עד לגבול המגרש וזה לא יחשב כסטייה ניכרת מתכנית. הדבר אמנם כרוך בפרסום ההקלה, אולם בבניה אחרת אין הדבר אפשרי. יש לציין כי בניית ממ"ד מחייבת יציקת קירות ויסודות בטון מהתקרה ועד לקרקע. 

מהירות בקבלת אישורים-חוק התכנון והבניה קובע כי רשות מקומית תקבל החלטה בבקשה לבניית מרחב מוגן בתוך 30 יום ממועד הגשתה לעומת בקשות רגילות בהן נדרשת הרשות לדון בין 60 ל-90 יום ממועד הגשתן. בכך נתן המחוקק ביטוי לרצונו להאיץ את מתן היתרי הבניה לממ"דים.

פטור מהיטל השבחה- הגדלת שטח הממ"ד המותר לבנייה מהווה פוטנציאל השבחה לדירה, בעקבות הוספת חדר לדירה. המחוקק שרצה לתמרץ את המעוניינים בבנייה התייחס לכך ובתוספת לחוק התכנון והבניה, פטר מתשלום היטל השבחה שיצמח בגין תוספת ממ"ד לבניין קיים.

בניית ממ"ד במסגרת תמ"א 38:

יש לראות באפשרות לבנות דרך יזם תמ"א 38  פתרון כולל המספק שקט נפשי ומבטיח תוצאה מקצועית ללא עלויות מצד הדייר, כאשר בנוסף לכך מקבלים את חיזוק המבנה עצמו, שדרוג תשתיות ועוד. תהליך החיזוק והשדרוג של המבנה בתמ"א 38 כולל גם הוספת ממ"ד העומד בכל הקריטריונים המוגדרים בחוק ובהליכי הרישוי המורכבים – כאשר היזם של הפרויקט הוא הנושא בעלות הבניה והתשלומים הנלווים וכן את הצורך בהסדרת היתרי הבניה וכן את ההתנהלות המורכבת מול רשויות ואנשי המקצוע. בנוסף, בטרם התחלת הפרויקט דואג היזם לקבלת האישור הנדרש מדיירי הבניין, ובמסגרת זאת נכלל גם האישור להוספת הממ"ד לכל הדירות.

תהליך תכנון הלוקח בחשבון שיקולים כגון מבנה הדירות, החלוקה הפנימית והחזות החיצונית של הבניין. כך ניתן להבטיח כי התוצאה הסופית תהיה לשביעות רצונם של כלל הדיירים בבניין ולא תפגע באיכות חייהם בבניין במהלך הבנייה.

קרא עוד - תמ"א 38, לא פשוט אבל משתלם

קרא עוד - פעילות חיזוק הבניין

התקשרו אלינוטל:03-5600511, פקס:072-2300990
שלחו מיילOffice@Bereshit-City.co.il
כתובתראש פינה 5, פתח תקווה